20 Nisan 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Tatilde Kıbrıs’a Gitmeniz İçin 5 Neden

Akdeniz’in ortasında, küçük bir cennet parçasıdır Kıbrıs. Tarih boyunca paylaşılamayan bölgelerden biri olmasının sebebi de budur aslında. Tarihinin özelliği, doğanın güzelliği, insanının samimiyeti ve adanın bulunduğu stratejik konum, Kıbrıs’ın geçmişten bu güne kıymetli oluşunun en önemli sebepleri olmuştur. Bugün ise özellikle tatil denilince ilk akla gelen yer olması, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve eğlence anlayışıdır. Kıbrıs’a gitmek için de bu sebepler aslında yetip artıyor. Adanın her kıyısı birbirinden ilginç özelliklere sahip. Kiminde huzuru bulup, sakinliğin içinde enerji toplayabilirsiniz, kimisinde ise eğlencenin doruklarına çıkabilirsiniz. Farklı bir heyecan ve eğlence sunan kumarhaneler ise dünya çapında üne sahiptir. Dünyanın en ünlü gece kulüplerinin de yine Kıbrıs’ta olduğunu unutmamak gerek. Buradan anlıyoruz ki Kıbrıs, her tür tatil istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilen, mükemmel bir merkezdir. Akdeniz’in ortasında yer alan ve Akdeniz’in üçüncü adası özelliğine sahip olan Kıbrıs’ta tatil yapmak ise çok kolay. Erkenden hazırlığınızı yapıp, tatil zamanınızı bekleyebilirsiniz. Rezervasyonlarınızı erken yaptırmanın yanında, önceden gezi programınızı da yapmak, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu sebeple Kıbrıs tatili planlamak basit bir iki işleme bağlı görünüyor. Şuan sadece Kıbrıs’ı tercih etmeniz önemli. Bunun için ise oldukça geçerli sebeplerimiz var. Hep birlikte bakalım Kıbrıs’a gitmek için ikna olabileceğiniz 5 sebep neymiş.

  1. Vizesiz Yakın Tatil

Kıbrıs tatilinin en büyük avantajlarından biri vize derdi olmadan gidilebilen yerler arasında sayılmasıdır. Vizesiz, hatta pasaportsuz gidilebilen Kıbrıs bu sebebe bağlı olarak oldukça caziptir. Hatta Kıbrıs’a giderken Türkiye Cumhuriyeti kimliğinizi kullanırsanız, yurt dışı çıkış pulu dahi almazsınız. Yani böyle bir masraf dahi yapmak zorunda değilsiniz. Bu sebepledir ki Kıbrıs ülkemiz için iyi bir tatil seçeneğidir. Kıbrıs kıyıları yaz kış ülkemizden giden turistler ile dolabiliyor. Adanın sahip olduğu ılıman iklim, vizesiz seyahat imkânı ile birleştiğinde, her daim tercih edilebilecek bir gezi rotası ortaya çıkmış oluyor.

  1. Dünyaca Ünlü Kıyılar

Ada kendine has bir yapıya sahiptir. Hem ısı değerleri, hem doğal güzellikleri hem de Akdeniz ile buluşan mükemmel kumsalları, başka bir yerde pek göremeyeceğiniz cinsten. Buna bağlı olarak da ada genelinde sayısız kaliteli ve özel plaj söz konusu. Hem güney hem de kuzey kesiminde bu plajlar tercih edilebilecek seçeneklerdir. Kısaca bahsedecek olursak, Konnos Koyu, Nissi Plajı, Altın Kumsal, Escape Plajı, Lara sahili ve Mercan Koyu ilk akla gelenler olacaktır. Özellikle Altın kumsal, berrak denizi ve altın rengi kumları ile efsaneler ile anılır. Ayrıca belirtmek gerek ki Rum kesiminde tatil yapmayı planlıyorsanız, Kuzey Kıbrıs tarafından geçiş yapamıyorsunuz. Bunun için Yunanistan’dan giriş yapmanız gerekiyor.

  1. Renkli Gece Hayatı

Kıbrıs’ın gece hayatı başlı başına tatil için bir sebep olarak düşünülebilir. Kıbrıs otelleri her ne kadar konforlu ve kaliteliyse de Kıbrıs geceleri her daim canlılığı ile bilinir. Üstelik bu durum sadece yaz aylarına has bir durum değil. Hem ilkbahar hem sonbahar hem de kış ayları dahi gece hayatının hareketliliği sürer. Kıbrıs geceleri, her zevke hitap eden mekânlar ile renkli ve eğlencelidir. Üstelik deniz keyfi ve sahil partileri de cabası. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte kulüpteki eğlenceyi sahile taşıyabilirsiniz. Çünkü birbirinden lüks mekânlardaki eğlence, gündüz plaj partileri ile sürmektedir. Kıbrıs anlatılmaktan çok yaşanarak anlaşılacak bir eğlence sunuyor. Bu sebeple özellikle eğlenceli bir arkadaş grubu ile siz de Kıbrıs’ı tatil rotanız olarak belirleyebilir, unutulmaz günler geçirebilirsiniz.

  1. Kolay Ulaşım

Kıbrıs’a ulaşım imkânları, bir ada olması sebebi ile iki çeşittir. İsterseniz hava yolu ile zaman kaybı yaşamadan adaya iniş yapabilirsiniz. İsterseniz de Mersin Taşucu’ndan hareket eden feribotları kullanabilirsiniz. Mersin’den hareket eden bu deniz araçları hızlı ve yavaş olmak üzere iki seçenek sunuyor. İsterseniz 1,5 saat gibi kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz, isterseniz de 8 saat süren keyifli bir deniz yolculuğu yapabiliyorsunuz. Diğer taraftan Kıbrıs’a ulaşmak için illa Mersin’e gelmeniz gerekmiyor. İstanbul, Ankara gibi kentlerden hava yolu ile ulaşmak çok daha cazip olacaktır. Bu sebeple de kısa sürede adaya iniş yapmanızı sağlayacak uçak seferlerini takip edebilir, erkenden de uygun fiyatlar ile biletinizi satın alabilirsiniz.

  1. Adanın Tarihi ve Kültürel Mirası

Kıbrıs, oldukça eski tarihlerden bu yana tarih sahnesinde yerini alıyor. Ayrıca sahip olduğu güzellikler ve stratejik konumu, Kıbrıs’ı her zaman dikkat çeken bir toprak parçası haline getirmiştir. Buna bağlı olarak da farklı medeniyetlerin ilgisi Kıbrıs üzerinde olmuştur. Bugün adanın dört bir yanında gördüğümüz tarihi yapılar ya da kalıntılar da bu sebeple oldukça önemlidir. Kıbrıs’a sadece deniz tatili için gitmiş olsanız dahi, tarihi ve kültürel güzelliklerinden uzak kalamayacaksınız. Her kentin pek çok noktasında var olan kıymetli kalıntıları ya da büyüleyici güzellikteki tarihi yapıları görecek, kültürün önemli bir yansıması olan nefis yemeklerini tadacaksınız. Böylece geziniz çok daha keyifli hale gelecektir.

Gemi Turları Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü